Real Estate News

نگاهی به مشکلات خریداران مسکن در تورونتو Toronto Real estate Market, and Buyer's Problems

نگاهی به مشکلات خریداران مسکن در تورونتو کانادا*

-چه عواملی بیشترین تاثیر را بر قیمت خرید و فروش خانه و معاملات بازار مسکن تورونتوداشته است؟

-آیا فروش ملک سخت تراست یا خرید آن، درکلان شهر تورونتو؟خریداران با چه مشکلاتی روبرو هستند؟

در این مقاله تلاش شده است نگاهی اجمالی به موضوعات مورد اشاره صورت پذیرد.

تقریبا درهمه جای دنیا فروش ملک سخت ترازخریدآن هست اما در تورونتو این موضوع به گونه ای دیگر است حد اقل این روزها وضعیت متفاوت هست و تغییراتی که در مدل معاملات مسکن صورت می گیرد، سریع و غیر قابل پیش بینی هست  

 خریدارن در بازار رقابتی خرید مسکن با یکدیگر سخت در رقابت هستند ودر خیلی از اوقات  با وجود آمادگی مالی نمی توانند ملک مورد نظر خود را بخرند ، فروش اکثر خانه ها  به روش "مالتی پل آفر" یا به عبارتی بصورت مزایده ای انجام می شود، متقاضیان وارد یک رقابت به ظاهر آزاد می شوند، یا بازنده هست ویا برنده با قیمت بیشترازارزش  اقتصادی بازار هست به عبارتی برنده بازنده.

 اما به جز قیمت، برای خریداران موانع دیگری هم وجود دارد که آنها را ازحصول نتیجه بازمی دارد، میزان ریسک پذیری خریدار،تعداد رقبا، شرایط فروشنده، تاثیرنماینده فروش و"تصمیم گیری در زمان" از جمله عوامل اثر گذارهست. بعضأ با وجود آگاهی نسبی از اینها، باز هم خریدارشکست می خورد و نا امید از خرید و در برخی اوقات با انتظار کاهش قیمت ها ارزش سرمایه خود را نیز از دست می دهند، ورود سرمایه های بی حد و حصر سرمایه گذاران خارجی، کماکان به این موج سرعت می بخشد و رشد شتابنده بازار را موجب می شود.

   درحالیکه برخی خریداران و کارشناسان در حال مقایسه قیمت وبه عنوان پشتوانه فکری و تصمیم گیری  برای سرمایه گذاری  و خرید هستند،موج حرکت بازار مسیر خودش را طی می کند و  واقعیت به گونه ای دیگر رقم می خورد. به عنوان مثال در بازار امروز تهیه آمار مقایسه ای "سی ام آی" کاربرد چندانی ندارد قیمت های فروش منطقه و همان خیابان دیگرمثل حالت عادی کاربرد ندارد. اگر شما کماکان با این معیار دنبال خرید خانه هستید ، صرفا زمان را از دست می دهید.

 تعلّل در تصمیم گیری وتردید در سرمایه گذاری که بعضا منطقی هم هست اما در مسیر حرکت بازار نیست عامل دیگری هست که موجب می شود در موقع مناسب به نتایج مطلوب دست نیابند.

پارامترهای تصمیم گیری به سرعت در حال عوض شدن هست، نمی خواهم بگویم پارامترها و شاخص های اقتصادی در حال دگر گونی هست لیکن مدل بازار و تعاملات آن حداقل در این برهه زمانی در بازار مسکن تورونتو کاملا در حال دگرگونی هست.

یکی از موارد مهم اینکه در تورونتو خانه از اینکه یک محل زندگی باشد به یک کالای تجاری سریع المعامله و پرسود تبدیل شده است، چندین برابر بیشتر از شدیدترین حالت بازار تهران. فروش چندباره و دست به دست شدن خانه در مدت کوتاه یک چرخه افزایشی قیمت را موجب می شود. دیدگاه سرمایه گذاری بلند مدت به سرمایه گذاری تمام مدت  تغییر یافته وسود سریع و تعدد منفعت در کوتاه مدت را به دنبال دارد.

 علیرغم افزایش 10 تا 50 درصدی قیمت خانه در سال 2016 ، فروش سریع خانه ها و عدم توجه خریداران به شرایط داخل خانه  عملا بازار نوسازی و بازسازی را هم دست خوش تغییر کرده است زیرا فروشنده  با شرایط موجود و بدون نوسازی به همان اندازه می تواند بفروشد که اگر حتی بازسازی می کرد ، بنابراین فروشنده احساس می کند بازسازی به مقصود فروش بهتر، الان یک نوع اتلاف بودجه مالی  محسوب می شود. اینها بخشی از تفاوتهای هست که در مدل عرضه و تقاضی مسکن تاثیر گذاشته است.

خلاصه اینکه این روزها فروش خانه به مراتب ساده تر و سریع تر از هر زمان دیگر انجام می شود اگرچه فروش آپارتمان کماکان با کندی انجام می شود  لیکن خانه وضعیت  متفاوتی دارد با این وضعیت بتدریح وضعیت آپارتمان هاهم در حال عوض شدن است.

حرکت بازار تورونتو رو به آینده هست و موتورش زمان حال و جریان سیال سرمایه نقدی وارد شونده هست، شاید بتوان گفت وضعیت موجود چندان با معادلات اقتصادی وعلمی همخوانی نداشته باشد. به نظر می رسد دو عامل عمده برای این افزایش قیمت متصور هست اول ورود سرمایه خارجی ودوم فروشندگان املاک تاثیر عمده تری بر قیمت دارند بطوری که خریداران را در وضعیت دشواری قرار داده اند وخرید خانه کماکان برای خریداران یک معضل هست نه به لحاظ عدم توانایی مالی بلکه به جهت مازاد توانایی مالی خریداران.

 به هرحال در شرایط فعلی توصیه می شود قبل از فروش ، خرید انجام شود،اول خانه رؤیایی خود را بیابید، بعد دورنای خاطرتان را برای فروش پرواز دهید

 

امید مصطفوی ، کارشناس ارشد املاک تورونتو

Omidmostafavi.com

April 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this News

Share