Real Estate News

. بازار املاک کانادا در سال 2016 و پیش بینی بازار معاملات مسکن تورونتو در سال 2017

 

بازار املاک  کانادا در سال 2016 و پیش بینی بازار  معاملات مسکن تورنتو در سال 2017

 

سال 2016  یک سال استثنایی در تاریخ بازار املاک کانادا بوده است براساس آمارها رشد قیمت در این سال با هیچ سالی قابل مقایسه نمی باشد.

 

نکته مهم و قابل توجه اینکه اثر این افزایش قیمت مربوط به سرمایه گذاران خارجی نبود بلکه  مربوط به بازار داخلی بود سرمایه گذاران خارجی تنها حدود 5 % معاملات را داشته اند و 95 % داخلی بوده برخلاف بریتیش کلمبیا، در استان تورنتو  رونق اقتصادی ، نرخ پایین بیکاری و نرخ پایین تسهیلات و مورگیج  در این مساله تاثیر داشته است

 

کمبود موجودی  و خانه های قابل فروش نسبت به تقاضای بازار نیز عامل دیگری بو بطوریکه د در سال 2016 نسبت به سال 2015 تعداد کمتری  خانه برای فروش عرضه شد اما  به جهت نرخ رشد بی سابقه و افزایش قیمت  موجب شد حجم معاملات بیشتری صورت گیرد.

 

بیشترین  درصد میانگین افزایش قیمت در خانه های دیتچ یا مستقل ، مربوط به منطقه  یورک ریجن  (27.5%)   مناطقی نظیر نیو مارکت ، ریچموند هیل ، مارکهام و ... می باشد بعد از آن ، اورنجویل (%26.5)، دورهام(26.25%) سیمکو(25%)، پیل (22.5%) هالتون(21%) و بعد توورونتو(20.2%)  می باشد.و میانگین درصد افزایش تان هاوس 20% و آپارتمان حدود 16% که رقم قابل توجهی بود.

 

برا ساس گزارش کانون مشاوران املاک تورنتو  در سال مورد اشاره  بعد از رکود چندساله در معاملات آپارتمان، مجددا  حجم معاملات آپارتمان و برج های مسکونی بعد از خانه های   نیز حرکت نمود و بعد از خانه های مستقل یا دیتچ ، در رتبه  دوم قرار گرفت.

 

 نکته دیگر اینکه درصد افزایش قیمت  مورد اشاره بصورت میانگین بود در حالیکه در برخی مناطق  برای خانه های مستقل، زمین و مستغلات  افزایش قیمت 50 تا 60% را شاهد بودیم به عنوان مثال مناطق ویلو دل در نورت یورک تورونتو از آن جمله بود

 

پیش بینی سال 2017:

 

1-با توجه به ورود مهاجران جدید(سیصد هزار نفر) که در سال 2017 حدود 50 هزار نفر بیشتر از سال 2016 خواهد بود خود عاملی برای تاثیر در بازار مسکن خواهد بود.

 

2-  موج خبر انتفاع خوب از سرمایه گذاری در املاک و مستغلات کانادا الان در سراسر دنیا تسری پیدا کرده و افراد و شرکتهای مختلفی از سراسر دنیا از قبیل کشورهای عربی، چین، و  روسیه را راغب به ورود به بازارهای املاک کانادا بویژه  استان انتاریو و بریتیش کلمبیا  کرده است . این یعنی تقاضای بیشتر.

 

3-  از طرف دیگر نرخ بهره کماکان در شرایط خوبی قرار دارد یعنی هزینه خرید خیلی پایین تر از نرخ تورم مسکن هست این عامل بزرگ تشویقی هست.

 

بنابراین  انتظار  می رود این عوامل  سال 2017 را به  سال استثنایی دیگر برای بازار مسکن تبدیل نماید. بویژه  استان انتاریو که  اقتصاد آن  وضعیت پایداری نسبت به  سایر استان های کانادا دارد  

 

الان بخش های زیادی از خریداران ، شهرهای کوچکتر اطراف تورنتو را هدف قرارداده اند  و به سرعت و در سطح عظیمی ساخت و سازها نیز در جریان می باشد.  نکته حایز اهمیت اینکه در بخشی از مناطق  سازنده ها ی ایرانی  و هموطنان ایرانی نقش اول در ساخت خانه های نو   و همچنین نوسازی و بازسازی .دارند. خلاصه اینکه مجموع شرایط فوق موجب می شود و کمبود موجودی در بازار، افزایش قیمت ها دور از انتظار نیست و یک سال استثنایی دیگر با شرایط متفاوت تری از سال 2016  پیش رو هست.

 

  

 

 امید مصطفوی کارشناس ارشد املاک  تورونتو ژانویه 2017

 

  

 

 

 

Share this News

Share